Eğitim

Bir tüketim kooperatifine ortak olmak;

Büyük bir sorumluluktur.

Büyük bir kazançtır.

Bir dayanışmanın içinde yer almaktır.

Biz bilincine kavuşmuş olmaktır.

Toplumun etkin bireyi olmaktır.

Öncü olmaktır.

Ülkesini ve insanlarını sevmektir.

Tüketim kooperatifinin bir parçası olurken aynı zamanda ürününü satamadığı için imha etmek zorunda kalan, zarar eden küçük üreticilerin oluşturduğu kooperatiflerin de ayağa kalkmasını sağlamaktır.

Gıdana sahip çıkmaktır. Nasıl besleneceğine kendinin karar vermesidir.

Sağlıklı nesiller yetiştirmektir. Hastalığa dirençli çocuklar yetiştirmektir.

Çok uluslu şirketlere karşı durmaktır. Sanayi malı ürünlerden doğal ürünlere geçmektir. Astım, alerji, bronşit, obezite, kalp hastalığı, kanser, şeker ve bunun gibi hastalıklarla mücadele gücü kazandırır.

 

Bütün bunlara baktığımızda; Biz ortaklar olarak önce kooperatifimize katkı sağlamalıyız. Kooperatifimize karşı sorumluluğumuza sahip çıkmalıyız.

Kooperatifler, ortaklarının alışveriş yaptığı, ihtiyaçlarını giderdiği kuruluşlardır. Buradan alımları yapmaktır. Ortaklar alışveriş yapmadığı zaman açılan işyeri ayakta duramaz.

Kooperatife ortak olmakla işimiz bitmiyor, başlıyor.

Üretici kooperatife ortak olduğunda ürettiğini kooperatife getirip teslim eder. kooperatif satarak ortaklarına pazar sağlar.

Tüketici ortak olduğunda, kooperatifine gelir ürün alır, Orada elinden gelen iş varsa yardım eder. İstediği farklı ürün varsa taleplerde bulunur. Kooperatifte bulunan ürünleri başka kaynaklardan karşılamaz. Eleştirisi varsa onu da yapar ve yol gösterir.