Kuruluş

Kooperatifimiz 23.11.2017 tarihinde aşağıda tanıtacağımız yedi kişilik kurucular kurulu tarafından kurulmuştur.
Kooperatifimiz, Türkiye’de açık kapı ilkesi ile halka açık ilk tüketim kooperatif olma özelliğini taşımaktadır. Kooperatifimizin merkezi ve çalışma alanı İzmir’dir. Kuruluştan 6 ay sonra ilk satış noktamız Güzelbahçe Cumhuriyet Bakkalını açarak satışlara başladık. Tanıtım çalışmalarını Güzelbahçe’de yoğunlaştırıp ortak sayımızı 50’nin üzerine çıkardık. 2018 yıl sonunda 100 ortak sınırını aştık. 20 kadar kooperatif ve birlik ile çalışmaya başladık. Bornova’da ki ortak sayımızın artması ile ikinci bir şubenin orada açılması için çalışma ve tanıtımları hızlandırdık. Mayıs ayı sonunda Bornova’da ikinci Cumhuriyet Bakkalını açtık. Bu etkinlik kırılma noktası oldu. Güzelbahçe’li ortaklarımızın yoğun tepkisi ile karşılaştık. Seçimli Olağanüstü Genel Kurul toplantısı sonucunda hizip yaratan arkadaşlarımızın seçimi kaybetmeleri sonucu bakkalımıza karşı yoğun boykot çalışmaları ve kopmalarla 2019 yılını kapattık. Güzelbahçe bakkalımız bize büyük bir yara açtı. Bornova bakkalımız yeni yeni canlanırken bunun yapılması büyük zarar yarattı. 2020 yılı ile ortak sayımızı artırarak güçlenmeye tekrar başladık. Bakkalımız cirosunu her gün artırarak ilerlemektedir.
2019 Yılı haziran ayından itibaren cumhuriyetbakkali.net sanal mağazamız üzerinden satışlara başladık. Türkiye’nin her iline satışlarımızı internet üzerinden göndermekteyiz.
Bizden alım yapan, üreticinin elemeği göz nuru sağlıklı ürünlerini alarak üreticilerimize destek vermektedir. Hem biz tüketiciler, hem de üreticiler kazanacak.

KURUCULAR KURULUMUZ

FİKRET TUĞRAL
SULTAN GÖKÇE
ÖMER AKPINAR
ALİ OSMAN ÇELEBİ
ALİ VAHAP ÇELEBİ
GÜLŞEN OKUMUŞ
RAMAZAN ÇAKIR